W związku z wejściem w życie Ustawy z dnia 14 czerwca 2024 o ochronie sygnalistów, Pile Elbud S.A. wdrożyło „Procedurę dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w Pile Elbud S.A.”
Procedura ma na celu ustanowienie zasad obowiązujących w Pile Elbud S.A. w zakresie informowania o naruszeniach, zasad dokonywania zgłoszeń, jak i ochrony Sygnalistów przed działaniami odwetowymi.
Procedura określa zasady rozpatrywania i zarządzania zgłoszeniami, w tym zasady prowadzenia postępowań wyjaśniających i podejmowania działań następczych.
Zgodnie z art. 3 ust.1 Ustawy naruszeniem prawa jest: działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem lub mające na celu obejście prawa dotyczące m.in.: korupcji, zamówień publicznych, usług, produktów i rynków finansowych, przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu ochrony środowiska, ochrony prywatności i danych osobowych, bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych; interesów finansowych Skarbu Państwa RP, jednostki samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej.
Sygnalista, dokonując zgłoszenia, powinien posiadać uzasadnione podstawy, by sądzić, że będąca przedmiotem zgłoszenia informacja o naruszeniu jest prawdziwa w momencie dokonywania zgłoszenia i że informacja taka stanowi informację o naruszeniu prawa.
Spółka nie przyjmuje zgłoszeń anonimowych.
Pile Elbud S.A. umożliwia poufne zgłaszanie uzasadnionych podejrzeń, że doszło lub mogło dojść do naruszeń lub nieprawidłowości w działalności Pile Elbud S.A. bez obawy o mogące wystąpić działania odwetowe będące następstwem takiego zgłoszenia.
Dokonać Zgłoszenia Sygnalisty można w następujący sposób: