Realizując inwestycje z zakresu elektroenergetycznych linii przesyłowych i dystrybucyjnych, PILE ELBUD SA pozyskiwała tytuły prawne do nieruchomości położonych na terenie wielu województw.
Interdyscyplinarny i doświadczony zespół PILE ELBUD SA jest gotowy wykonać wszystkie prace planistyczne w zakresie oceny zgodności inwestycji z dokumentami planistycznymi, przygotowania materiałów przedprojektowych związanych z przystąpieniem do sporządzania studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz ich wykonania.
projektowanie urbanistyczne, w tym sporządzenia:
przygotowanie inwestycji, w tym opracowania:
pozyskiwanie tytułów prawnych do nieruchomości położonych na trasie inwestycji liniowych, w tym:
Nie, i nie potwierdza tego żadna renomowana instytucja naukowa. Argumentem może być również to, że linie te istnieją tuż przy zabudowie od dziesiątek lat. W samej Polsce istnieje ponad 14 000 km linii najwyższych napięć. W Europie mówimy o ok. 150 000 km. Każda linia energetyczna budowana jest z poszanowaniem rygorystycznych norm środowiskowych wraz z pozyskaniem wszelkich wymaganych decyzji.
Nie. Dzięki służebności przesyłu Inwestor uzyska jedynie ograniczone prawo do korzystania z gruntów pod linią w związku z jej budową i eksploatacją. Służebność przesyłu ustanawiana jest w formie aktu notarialnego, ale nie skutkuje przeniesieniem własności. Potwierdzić to może każdy notariusz.
Jeśli zostaną wyczerpane wszelkie możliwości negocjacyjne i mimo to nie dojdzie do porozumienia z właścicielem nieruchomości, Ustawa o gospodarce nieruchomościami (z dnia 21 sierpnia 1997 r.) pozwala na realizację drogi administracyjnej. Administracja rządowa (np. Starosta), może ograniczyć w drodze decyzji, sposób korzystania z nieruchomości przez udzielenie zezwolenia na zakładanie i przeprowadzenie na nieruchomości m.in. przewodów i urządzeń służących do przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej, jeżeli właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości nie wyraża na to zgody. Ograniczenie to następuje zgodnie z planem miejscowym, a w przypadku braku planu, zgodnie z decyzją o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.
Zgodnie z prawem możliwe jest również wystąpienie do właściwego sądu rejonowego z wnioskiem o ustanowienie służebności przesyłu. Instytucja służebności przesyłu uregulowana jest w Kodeksie cywilnym.
Ustawa o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych jest jednym z licznych determinantów procesu budowy linii najwyższych napięć. Tzw. specustawa nie zwalnia Inwestora z obowiązku pozyskania wszystkich wymaganych prawem decyzji właściwych organów administracji publicznej, w tym decyzji środowiskowej.
Główny celem stosowania specustawy jest więc dyscyplinowanie procedur i decyzji administracyjnych. Niemniej inwestycje poprzedzone są zawsze szerokimi konsultacjami społecznymi, w tym dialogiem z władzami właściwych jednostek samorządu terytorialnego, przy pełnym zagwarantowaniu ustawowych praw właścicieli nieruchomości.
W celu zapewnienia strefy ochrony dla każdej linii elektroenergetycznej tworzy się tzw. pas technologiczny w celu prawidłowej obsługi linii. W tym pasie występują ograniczenia dotyczące budowy budynków mieszkalnych i budynków przeznaczonych na stały pobyt ludzi. W pasie technologicznym Inwestor ma prawo poruszać się podczas budowy i w przyszłości – podczas konserwacji czy modernizacji linii.